Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам

Звіт за результатами моніторингу функціонування та використання управліннями соціального захисту населення Єдиної інформаційної бази даних про ВПО


Від самого початку кризи внутрішнього переміщення питання обліку внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), і, як результат, ефективного надання їм допомоги та розробки єдиного комплексного підходу до розв’язання проблем, з якими стикаються ВПО, є одним із ключових та найбільш нагальних.

20 жовтня 2014 року прийнято Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (№ 1706-VII), яким дано визначення поняття внутрішньо переміщеної особи, передбачено облік ВПО та створення Єдиної інформаційної бази даних (далі – ЄІБД) про ВПО. Визначення порядку її створення, ведення та доступу покладено на Уряд України. З 1 серпня 2016 року за повідомленням Мінсоцполітики у тестовому режимі було запущено Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. На початку вересня 2016 року Міністр соціальної політики України під час спілкування з представниками засобів масової інформації зазначив, що ЄІБД запрацює з 1 жовтня 2016 року у повноцінному режимі. Однак, станом на кінець жовтня поточного року ЄІБД є недоступною як для неурядових організацій, так і для ВПО, відповідно база не працює у повноцінному режимі.

Представники благодійної організації «Благодійний фонд «Право на захист» (далі – БФ «Право на захист») неодноразово отримували інформацію про проблеми у роботі багатьох УСЗН через неповноцінне функціонування ЄІБД. З метою дослідження ефективності роботи ЄІБД та виявлення проблем під час її використання працівниками УСЗН команда БФ «Право на захист» протягом 10-13 жовтня 2016 року здійснила моніторинг функціонування/використання ЄІБД управліннями соціального захисту населення у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській та Харківській областях. Під час дослідження було опитано працівників 76 УСЗН у зазначених областях.

Завантажити повний текст звіту


Поділитися